Gönderen Konu: İlginç Rus Atasözleri  (Okunma sayısı 1836 defa)

Çevrimdışı SinanD

• Üye
  • **
Ynt: İlginç Rus Atasözleri
« Yanıtla #15 : Ekim 13, 2008, 10:26:48 ÖS »
Khanezzi, nerede okuduğunuzu ve kaçıncı sınıfta olduğunuzu yazabilir misiniz? Tabii sakıncası yoksa.

Vurgu olumsuzluk ön edatında olduğu için nye yazmak daha doğru gibi geliyor bana. Çünkü teleffuz esnasında da bu şekilde telaffuz ediliyor.
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2008, 10:29:26 ÖS Gönderen: SinanD »

Çevrimdışı hun_turk_kiz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Nisan 10, 2009, 08:22:59 ÖS »
en sevdigim atasozu de,
Дареному коню в зубы не смотрят
Hediye edilen atin agzina bakilmaz
demek oluyor ki, hediye geldigi zaman kusur aranmaz :) rusya'da sık sık duyarsınız :)

Çevrimdışı yalcin_elmas

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Mayıs 17, 2009, 05:23:21 ÖS »
açıklamalara katılıyorum, değişik anlamlarda kullandıkları gibi daha çok lütfen, rica ederim anlamında kullanıyorlar. Bir espiri olarakta bu kelime yi kullanan, bu kelimeden sonra karşı tarafa;  "ещо прихадити" diyor.

Çevrimdışı SinanD

• Üye
  • **
« Yanıtla #18 : Temmuz 03, 2009, 12:35:45 ÖÖ »
açıklamalara katılıyorum, değişik anlamlarda kullandıkları gibi daha çok lütfen, rica ederim anlamında kullanıyorlar. Bir espiri olarakta bu kelime yi kullanan, bu kelimeden sonra karşı tarafa;  "ещо прихадити" diyor.

yalcin_elmas, müsaade edersen gözünden kaçan ufak bir klavye sürmesine işaret edeyim.

"ещё приходите" şeklinde düzeltirsek sanırım şık olacak bu klavye sürçmesi bende de çok sık oluyor.

Bir keresinde (amiyane tabir olacak özür diliyorum) herifin birine teşekkür ederim dedim. Keşke nezaket göstermesiydim.

- конечно, dedi (Şüphesiz, tabiî ki, elbette demek ingilizcede of course oluyor sanırım). Tabi bunu kabalık olsun diye söyledi. Tabii ki, teşekkür edeceksin anlamında. Fena moralim bozulmuştu ama bir kolu kırıktı bir şey diyemedim. Aslında verilecek çok güzel cevaplar oluyor da :) insan sakat birisine ister istemez acıyor.

Rusların ilginç deyimleri var. Bunları normalde kitaplarda bulamazsınız. Ancak canlı konuşmada öğrenilir. Mesela bir-ikisini paylaşayım.

Bir Rusa çok "почему" (Niçin, neden anlamında) karşılık olarak hep aynı cümleyi duyarsınız.

потому что потому все кончается на у. Anlamı: Çünkü şunun için ki, hepsi u ile bitiyor.
Teleffuzu: Patamu şto patamu vsyo kançayetsya na u.

Adamın canı sıkkınsa ya da çok sık soru soru sorarsanız ve ezkaza sorularda biri de "куда" (nereye) ise cevap hazırdır.

- кудакины гору (Kudakinin dagına) derler.

Bir de "как" (nasıl) sorusuna bir cevapları var ama onu ben yazmayayım siz araştırın bulmazsanız yazarım:).
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2009, 12:38:30 ÖÖ Gönderen: SinanD »

Çevrimdışı nizamülmülk

• muhammet
  • Moderator
  • Altın Üye
  • Yaşanabilir bir dünya için,güçlü bir Türkiye!
    • http://www.perfekt.ru/dict/manag.html#B
« Yanıtla #19 : Temmuz 08, 2009, 05:49:14 ÖS »
Bizi aydınlattığın için çok teşekkür ederim..Konuyu genişletirsen minnettar kalırım  :D
nizamülmülk
bilgevezir
*   *   *
שָלום טורקיה
Biz güzeliz, sen de güzelleş, beze kendini
Bizim huyumuzla huylan, bize alış başkalarına değil...
********mevlana*****************
     nergiz_1299@hotmail.com
         Bilgi alış-verişi için!