Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Dersler / Ynt: BÜTÜN DİLLER
« Son İleti Gönderen: intibah Temmuz 30, 2018, 12:48:07 ÖÖ »
Üyelerimizin paylaşımlarıyla daha iyi olacak.
2
Eğitim / ÖSS’de puanı düşük olana müjde
« Son İleti Gönderen: intibah Temmuz 14, 2009, 06:56:51 ÖS »
ÖSS’de düşük puan alan öğrencilerin imdadına ‘ek kontenjan ve düşük taban puan’ sistemi yetişti. Fakülteler kontenjanlarını artırdıklarını ve 405 bin ek öğrenci alacaklarını açıkladı

EBRU BARAN İSTANBUL

ÖSS sonuçlarından ‘düşük puan’ alan öğrencilere tercih öncesinde ‘kontenjan ve taban puan müjdesi’ geldi. Bu yılki ÖSS’de öğrencilerin başarı grafiği düşerken, okulların kontenjan rakamları artıyor ve bölümlerin taban puanlarında düşüş bekleniyor. Kendi puan türlerinde en yüksek puan ve ortalamayla öğrenci alan tıp fakültelerinde bin, hukuk fakültelerinde ise 2 bin öğrencilik kontenjan artışı söz konusu.

TABAN PUANLAR DÜŞECEK

Bu bölümlere, 2008’deki taban puanlarından daha düşük taban puanlarla girmek de mümkün olacak. Üniversitelerin öğrenci kontenjanlarındaki artış bu yıl neredeyse ikiye katlanmış durumda. Üniversitelerin 2009-2010 akademik yılı kontenjanlarına göre ön lisans programlarına yaklaşık 302 bin, lisans programlarına ise yaklaşık 333 bin olmak üzere toplamda 635 bin öğrenci alınacak. Bu rakamlar 2008-2009 akademik yılında toplamda yaklaşık 532 bin civarındaydı. Sınavın zorluğundan dolayı öğrencilerin genel başarı oranındaki düşüşe rağmen, kontenjanlardaki artışa dikkat çeken Modern Eğitim Dershaneleri Rehberlik Bölüm Başkanı Emrah Aydın, şu bilgileri verdi: ‘Bu yıl ki tercihlerle ilgili en önemli nokta üniversitelerin kontenjanlarında meydana gelen artışlardır. Yaklaşık 405 bin öğrencilik bir artış var. Kontenjan artışı sayesinde sınavın zorluğu yani öğrencilerin geçtiğimiz yıla oranla daha düşük puanlar almaları ile birlikte bölümlerin puanlarında da bir takım düşüşler meydana gelebilir.

2 BİN EK HUKUK ÖĞRENCİSİ

Örneğin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçen yıl en son bin 920’nci sırada yer alan ve 343.811 puan almış bir öğrenci yerleşmiş iken bu yıl daha düşük bir sıralamaya ve belki de puana sahip bir öğrenci de yerleşebilir. Tabi burada bölümlerin kontenjanlarında meydana gelen artışlar da dikkate alınmalıdır. Yine hukuk fakültelerinden örnek verecek olursak, bu yıl hukuk fakültelerinin toplam kontenjanının geçen yıla göre yaklaşık 2 bin kişi civarında bir artış gösterdiğini bu artışın büyük bir bölümünün devlet üniversitelerinde olduğunu vurgulamakta fayda var.

Bölümler ve kontenjanları (1)

TIP FAKÜLTELERİ

İnsanların sağlığını koruma ve geliştirme, hastalık ve sakatlıklarını iyileştirme alanında çalışacak hekimleri yetiştirme ile ilgili eğitim ve araştırma yapılır. Tıp fakültesi diploması alan bir kimse pratisyen hekim ünvanını taşır. Bir pratisyen hekim, uzmanlık sınavında başarılı olduğu taktirde aşağıda belirtilen alanlardan birinde uzmanlaşabilir:

Programın Amacı: Tıp programının amacı, insanların sağlığını koruma ve geliştirme, hastalık ve sakatlıklarını iyileştirme alanında çalışacak sağlık personelini (hekimleri) yetiştirmek ve bu alanda araştırmalar yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tıp programında eğitim süresi 6 yıldır. Bu fakültelerde öğretim ‘Tıp Doktorluğu’ ve ‘Temel Tıp Bilimlerinde Lisans Eğitimi’ olmak üzere iki düzeyde yapılır. Tıp doktorluğu düzeyi üç kademeden oluşur:

(1) Temel Tıp Bilimleri Önlisans Kademesi, öğretimin ilk iki yılını kapsar. Bu dönemde biyoloji, fizik, kimya dersleri ile anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji vb. temel tıp dersleri verilir.

(2) Klinik Bilimleri Yüksek Lisans Kademesi, öğretimin 3., 4. ve 5. sınıflarını kapsamakta ve bazı temel tıp bilimleri dersleri ile klinik, poliklinik gibi uygulama alanları ve gerekli laboratuvar çalışmalarını içermektedir.

(3) Öğretimin 6. yılını kapsayan Aile Hekimliği Kademesi, klinik ve poliklinik uygulamalarını içermektedir. Temel Tıp Bilimleri Lisans Eğitimi ise, Temel Tıp Bilimleri Önlisans Kademesini başarı ile tamamlayanlardan dileyenlerin devam edebilecekleri 2 yıllık bir eğitimdir. Bu dönemde, botanik, zooloji, anatomi, biyokimya, biyofizik, mikrobiyoloji vb. dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Tıp programında okumak ve doktor olmak isteyen kimselerin çok üstün bir akademik yeteneğe, kuvvetli bir dikkat ve belleğe; operatör olmak isteyenlerin ayrıca el-parmak becerisine sahip olmaları gerekir. Tıp eğitimi uzun ve yorucu bir eğitimdir. Bunun için kişinin bilime, özellikle biyoloji, fizik, kimya, anatomi ve fizyolojiye içten ilgi duyması, sabırlı ve azimli olması, meslekdaşları ve hastaları ile iyi iletişim kurabilmesi için hoşgörülü, insan sevgisi ve insanlara yardım isteği güçlü bir kimse olması gerekir. Tıp eğitimi uzun ve masraflı bir eğitimdir. Kişinin bu hususu göz önünde tutması gereklidir. Tıp programının sonunda verilen diplomalar ise ‘Temel Tıp Bilimleri Önlisans Diploması, Temel Tıp Bilimleri Lisans Diploması, Klinik Bilimleri Yüksek Lisans Diploması, Tıp Doktorluğu Diploması şeklinde sıralanıyor.

Üniversiteyi kazanma şansı arttı

Benzer şekilde örneğin sayısal alanda da tıp fakültelerinin kontenjanlarında da yaklaşık bin kişilik bir artış meydana geldi. Bu bölümler gerek tıp fakültesi, gerekse hukuk fakültesi olsun kendi puan türlerinde en yüksek puan ve ortalamalarla öğrenci alan bölümler. Dolayısıyla buralarda meydana gelecek en küçük kontenjan artışları bile daha düşük puanla öğrencilerin yerleştiği programların da puanlarını etkileyecektir. Bu şekilde diğer bölümlerde meydana gelen kontenjan arttırımları ile birlikte yukarıdan aşağıya doğru zincirleme bir reaksiyon başlayacak ve geçtiğimiz yıllara göre daha düşük sıralamalara sahip olan öğrencilerimizin bile üniversiteye girme şansları ortaya çıkacaktır.

Her 100 hekimi 1 oda denetler

Her 100 hekimin bulunduğu yerde bir tabipler odası açılır. Odalar, hekimlerin çalışmalarını denetler, haklarını korur. Hekimlerin gece ve hafta sonu nöbetleri vardır. Ülkemizde hekim sayısı az olduğundan bir hekime düşen hasta sayısı da aynı oranda olur. Tıp doktorluğu diploması alan bir kimse ‘pratisyen doktor’ ünvanını taşır. Tıp doktoru olan kimse ise Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nda (TUS) başarılı olduğu takdirde ‘koruyucu hekimlik, iyileştirici hekimlik, akademik uzmanlık ve laboratuvar’ dallarında uzmanlaşabilir.

SBS’de tercih süresi 17 Temmuz’da bitiyor

Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilen ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanlarına (OYP) göre tercih yapma süresi başladı. Tercihler, öğrenci velisi tarafından 17 Temmuz 2009 tarihine kadar ‘’http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya http://e-okul.meb.gov.tr’’ adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapılacak. Öğrenciler bir defa olmak kaydıyla 12 tercihte bulunacak. Sınavla öğrenci alan okul türlerine OYP’si 196 ve üzeri olan öğrenciler tercih yapabilecek. Tercih yapacak her öğrenci, okul aile birliğine makbuz karşılığı 5 TL yatıracak.

Sağlık personeli ihtiyacı artıyor

Modern Eğitim Dershaneleri (MED) Rehberlik Bölüm Başkanı Emrah Aydın, çalışma alanlarına ilişkin şu bilgileri verdi: ‘Ülkemizin sağlık personeline ve hekime ihtiyacı gittikçe artmaktadır. Bu yetersizlik ve dengesizlik yüzünden sağlıkta istenen gelişme sağlanamamaktadır. Hekimlerin yüzde 70’i uzman olup, gelişmiş bölgelerde toplandıkları göz önüne alınırsa az gelişmiş bölgelerdeki hekim ihtiyacı daha iyi anlaşılabilir.

http://www.ygs-lys.net/ossde-puani-dusuk-olana-mujde
3
Eğitim / Sbs Tercihleri Nasıl Yapılır
« Son İleti Gönderen: intibah Temmuz 14, 2009, 05:34:46 ÖS »
Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla yapılan ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP) açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, OYP sıralamasında, birinciliği İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulundan Cansu Güngör, Ankara Özel Yenimahalle Pınar İlköğretim Okulundan Yahya Ertuğrul Geçkil, Malatya Yeşilyurt Özel Rahime Batu İlköğretim Okulundan Melih Altay 500'er puan ile paylaştı.
Isparta Özel Altınbaşak Bedri Ayhan İlköğretim Okulundan Burak Şahinoğlu 499.253 puan ile ikinci olurken, üçüncülüğü Adana Özel Çukurova Bilfen İlköğretim Okulundan Hatice Nur Eken, Gaziantep Şehitkamil Özel Gaziantep Koleji Vakfı İlköğretim Okulundan Merve Özzorlu, Bursa Mudanya Özel Emine Örnek İlköğretim Okulundan Cansu Yavaşcaoğlu, İstanbul Kadıköy Özel Atacan İlköğretim Okulundan Nur Sena Çağatay 498.500 puanla paylaştı.

Açıklamada, OYP göre, 978 bin 61 öğrenci 196 puan barajını geçerek tercih yapma hakkını elde ettiği bildirildi. OYP'nin öğrencileri ilköğretim 7. ve 8. sınıflarda aldıkları “SBS” ve “Yılsonu Başarı Puanları”nın kılavuzda belirtilen hesaplama biçimine uygun olarak hesaplanarak elde edildiği ifade edildi.
Açıklamada, “Özellikle daha sonra açıklanacak olan 6. ve 7. sınıf SBS puanları öğrencilerimizin bir sonraki yıllarında başarılarının artırılması için önemli bir veri olarak görülmelidir” denildi.
Öğretmenler ve veliler öğrencilerin SBS sonuçlarının detayını e-okul sisteminden görebilecek.

-TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

OYP'den 196 ve daha üstü puan alarak tercih yapma hakkı elde eden öğrencilerin velileri, 13 Temmuz 2009 Pazartesi gününden itibaren 17 Temmuz akşamına kadar, “http://www.meb.gov.tr”, “http://oges.meb.gov.tr” veya “http://e-Okul.meb.gov.tr” adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak bir defalık 12 okul tercihi yapacak.
2. Yerleştirme ve daha sonraki yerleştirme işleminde de aynı tercihler geçerli olacak. Bu puanlarla Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, Anadolu Teknik, Anadolu Meslek, Anadolu Öğretmen, Anadolu İmam-Hatip, Anadolu Sağlık ve Sağlık Meslek, Adalet Meslek, Anadolu Tarım ve Tarım Meslek, Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek liselerine, Özel Fen, Anadolu Lisesi Programı uygulayan Özel Liseler ile Özel Meslek Liseleri ve Özel Fen ve Teknoloji Lisesine yerleştirme yapılacak.
Açıklamada, “tercihlerin yetenek, puan, kontenjan sayısı ve mesafeler dikkate alınarak yapılmasının yararlı görüldüğü” de belirtildi.

-YERLEŞTİRME SONUÇLARI 24 TEMMUZ'DA-

Yerleştirme sonuçları 24 Temmuz 2009 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının internet adresinde yayımlanacak.
1. yerleştirme sonrası 2. yerleştirme işlemi 15 Ağustos 2009 tarihinde, tercihinde yükselme işlemi ise 1 Eylül 2009 tarihinde yapılacak.
Bakanlık, yapılacak olan 3 ayrı yerleştirme işlemi sonrasında kontenjanların tamamının doldurulmasının hedeflendiğini bildirdi.

-978 BİN 61 ÖĞRENCİ TERCİH YAPACAK-

Açıklamaya göre, sınav ile ilgili sayısal verilere de yer verildi. Buna göre, bu yıl 6. sınıflarda 1 milyon 6 bin 52 öğrenci, 7. sınıflarda 1 milyon 29 bin 109 öğrenci, 8. sınıflarda 1 milyon 11 bin 211 öğrenci sınava katıldı.
Açıklamada, “5 öğrenci hem geçen yıl hem de bu yıl bütün soruları doğru cevaplandırmıştır. Yılsonu Başarı Puanları da değerlendirmeye katılarak oluşturulan sınıf puanlarına dayalı olarak ortaya çıkan Ortaöğretime Yerleştirme Puanı sonucuna göre 978 bin 61 öğrenci 196 puan barajını geçerek tercih yapma hakkını elde etmişlerdir” denildi.

Sbs tercih robotları:

http://test2.meb.gov.tr/oksrobotu/

http://tercih.anafen.com/

http://www.sbsdestek.com/sbs-tercihleri-nasil-yapilir
http://www.basinyayin.net/sbs-tercihleri-nasil-yapilir

4
Güncel / ‘Koç'um benim!
« Son İleti Gönderen: intibah Temmuz 12, 2009, 12:37:24 ÖS »
TÜSİAD üzerinden hükümeti sıkıştıran ve bolca kriz edebiyatı yapan Koç Grubu, AK Parti hükümeti döneminde (2003-2008) dünyanın en büyük 500 şirketi listesinde 226 basamak yükselerek 172. sıraya yerleşti.

HEM AĞLIYOR, HEM KÂRINA KÂR KATIYOR:

Fortune Dergisi'nin her yıl açıkladığı dünyanın en büyük 500 şirketi listesinde bu yıl yine Türkiye'den sadece Koç Holding'in yer aldığı bildirildi. Koç Holding'den yapılan yazılı açıklamada, Holding'in 44.2 milyar dolar cirosu ile geçen yıla göre 14 basamak yükselerek dünyanın en büyük 172. şirketi olduğu belirtildi.

Holding'in son 5 yılda (2003-2008) gelirlerini en hızlı artıran şirketler arasında 19. olduğu ve son 5 yılda gelirlerini yıllık ortalama yüzde 33.8 oranında büyüttüğü kaydedilen açıklamada, Koç Holding'in sektörel olarak enerji kategorisinde dünyanın 5. büyük şirketi konumuna yükseldiği belirtildi. 5 yıldan bu yana listedeki yükselme trendini kesintisiz devam ettiren Koç Holding 2005'de 389. sırada yer almıştı. Bu yıl 172. sıraya yükselen Koç Holding'in 5 yılda 226 basamak yükseldiği görülüyor. Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı'nı Mustafa Koç'un yaptığı TÜSİAD, hükümete yönelik eleştirilerde bulunup bolca kriz edebiyatı yaparken, Koç Holding'in karına kar katması dikkat çekiyor.

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Bulgurlu da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, kendilerini en fazla memnun eden konunun; listede sürekli olarak yer almanın yanında, her yıl daha yukarıya tırmanmaları olduğunu, listede yer alan tek Türk şirketi olmanın kendilerine büyük onur verdiğini söyledi.

http://www.basinyayin.net/%E2%80%98kocum-benim
5
Güncel / Onbinler Türkistan için Çağlayan'da
« Son İleti Gönderen: intibah Temmuz 12, 2009, 12:33:26 ÖS »
Saadet Partisi öncülüğündeki STK'lar, D.Türkistan'daki Çin zulmüne 'yeter demek için yarın Çağlayan'da miting düzenleyecekler. Saat 17:00'de başlayacak mitinge yoğun katılım bekleniyor.


Saadet Partisi öncülüğünde bir grup STK, Doğu Türkistan halkına uygulanan katliam ve zulmü protesto için 12 Temmuz Pazar günü saat 17:00 de Çağlayan Meydanı'nda miting yapacak.
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nın 12 Temmuz Pazar günü Saat 17.00'da Çağlayan Meydanı'nda gerçekleştireceği "Doğu Türkistan'a Destek, Zulme Lanet Mitingi"ne aralarında Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraflar gruplarının da bulunduğu 250'ye yakın sivil toplum kuruşu da destek verecek.
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, "Pazar günü Çağlayan'dayız. Daha önce Gazze, Filistin, Çeçenistan, Bosna için yanan yürekleri, haykıran kalpleri, ayağa kalkan vicdanları, havaya sıkılan yumrukları şimdi Doğu Türkistan için Çağlayan'a davet ediyoruz. Genel Başkanımız Sayın Numan Kurtulmuş Çağlayan'da olacak; hükümete ve dünyaya seslenecek. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Çağlayan'da olacak. 250'ye yakın sivil toplum kuruluşu Çağlayan'da olacak. Herkesi elinde Gökbayrakla Çağlayan'a bekliyoruz. Pazar günü saat 17.00'de Çağlayan'dayız" dedi.
Mitinge destek verecek STK'lardan bazıları:
TÜRK-İŞ,
HAK-İŞ,
MEMUR-SEN Konfederasyonu,
İHH İnsani Yardım Vakfı,
TYB (Türkiye Yazarlar Birliği),
Beşiktaş Çarşı Grubu,
Genç Fenerbahçeliler,
Ultra Aslanlar,
ASKON,
CANSUYU,
ESDER,
AGD,
ESAM,
ÖĞ-DER,
KOBİDER,
Sosyal Doku Derneği,
Doğu Türkistan Kültür Vakfı,
Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti,
Gürcistan Dostluk Derneği,
Doğu Türkistan Gençlik Derneği,
Doğu Türkistan Göçmenler Derneği,
Doğu Türkistan Dayanışma Derneği,
Sağlık- Sen,
Diyanet-Sen,
Eğitim-Bir-Sen,
Emekli-Bir-Sen,
Bem-Bir-Sen,
Birlik Haber-Sen,
Enerji-Bir-Sen,
Ulaştırma Memur-Sen,
Büro-Memur-Sen,
Beyaz Ay Görme Engelliler Derneği,
Tüm Eczacılar Derneği,
Hukukçular Derneği.

http://www.basinyayin.net/onbinler-turkistan-icin-caglayanda
6
Eğitim / 2009 Öss Birincileri ve Okulları
« Son İleti Gönderen: intibah Temmuz 12, 2009, 12:13:33 ÖS »
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın yaptığı açıklamaya göre, puan türlerine göre ilk üç dereceyi paylaşan adaylar şöyle:

ÖSS SÖZ-1 Puan Türü:
-------------------
-Birinci: Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi'nden Mustafa Öztürk

-İkinciler: İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nden Ali Can Göksel, Kayseri Fen

Lisesi'nden Semih Ucarı, Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Berkay Dertsiz

ÖSS SÖZ-2 Puan Türü:
--------------------

-Birinci: İstanbul Özel Çağ Fatih Fen Lisesi'nden Serhat Güzel

-İkinci: Bursa Özel Nilüfer Lisesi'nden İlyas Avcı

-Üçüncü: Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Cihat İmamoğlu

ÖSS Sayısal-1 Puan Türü:
------------------------

-Birinci: Aydın Fen Lisesi'nden Gülşen Yücel

-İkinci: Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Lisesi'nden Mustafa Öztürk

-Üçüncü: Adana Fen Lisesi'nden Ali Gökçe

ÖSS Sayısal-2 Puan Türü:
------------------------

-Birinci: Özel Fatih Fen Lisesi'nden Çağatay Ermiş

-İkinciler: Özel Devran Lisesi'nden Ömer Yakar, Özel Antalya Fen Lisesi'nden Anıl Akyel

ÖSS Eşit Ağırlık-1 Puan Türü:
-----------------------------

-Birinci: Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi'nden Mustafa Öztürk

-İkinciler: İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nden Ali Can Göksel, Kayseri Fen Lisesi'nden Semih Ucarı, Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Berkay Dertsiz

ÖSS Eşit Ağırlık-2 Puan Türü:
-----------------------------

-Birinci: İstanbul Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi'nden Mücahit Erdoğan

-İkinci: Adana Özel Burç Özgören Anadolu Lisesi'nden Mustafa Lütfi Eker

-Üçüncü: İzmir Atatürk Anadolu Lisesi'nden Cemre Polat

ÖSS DİL Puan Türü:
-------------------

-(İNGİLİZCE) Birinci: Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Berkay Dertsiz

-(ALMANCA) Birinci: Özel Alman Lisesi'nden Mertcan İpek

-(FRANSIZCA) Birinci: İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Muazzez Çiğdem Oba

http://www.ygs-lys.net/2009-oss-birincileri-ve-okullari
7
Eğitim / ÖSS sonuçları açıklandı tıkla öğren
« Son İleti Gönderen: intibah Temmuz 12, 2009, 11:28:23 ÖÖ »
SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN
http://oss2009.osym.gov.tr/
http://www.ygs-lys.net/oss-sonuclari-aciklandi-tikla-ogren
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, düzenlediği basın toplantısıyla sınav sonuçlarını ilişkin bilgi verdi.

Buna göre, sınava başvuran 1 milyon 350 bin 124 adaydan 1 milyon 324 bin 197'si sınava girerken, 25 bin 927 aday sınava girmedi.

Sınava giren 1 milyon 324 bin 197 adaydan 1 milyon 324 bin 1 adayın sınavı geçerli sayılırken, 196 adayın sınavı geçersiz sayıldı.

Sınavı geçerli sayılan adaylardan 1 milyon 294 bin 74'ünün ÖSS puanı hesaplanırken 29 bin 927 adayın ise ÖSS puanları hesaplanmadı.

Sınavı geçerli sayılan adaylardan 1 milyon 229 bin 800'ü (yüzde 92.89) tercih yapma hakkını elde etti. Tercih yapma hakkını elde edemeyen aday sayısı ise 94 bin 201 (yüzde 7.11) oldu.

Sınavda, puan türlerinin en az birinden 165 ve daha fazla puan alan aday sayısı ise 1 milyon 87 bin 409 (yüzde 82.13) oldu.

ÖSS başvurularıyla birlikte sınavsız geçiş yapmak için başvuruda bulunan mesleki ve teknik ortaöğretim mezunlarından 101 bin 228 aday da alanlarının devamı niteliğindeki ön lisans programlarına yerleşmek için tercih yapabilecek.
8
Eğitim / 2009 SBS sonuçları açıklandı- TIKLAYIN
« Son İleti Gönderen: intibah Temmuz 10, 2009, 10:15:37 ÖS »
Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla yapılan ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP) açıklandı.
SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN http://sbs2009.meb.gov.tr/
Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, OYP sıralamasına göre, birinciliği İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulundan Cansu Güngör, Ankara Özel Yenimahalle Pınar İlköğretim Okulundan Yahya Ertuğrul Geçkil, Malatya Yeşilyurt Özel Rahime Batu İlköğretim Okulundan Melih Altay 500'er puan ile birinciliği paylaştı.

İkinci, 499.253 puan ile Isparta Özel Altınbaşak Bedri Ayhan İlköğretim Okulundan Burak Şahinoğlu olurken, üçüncülüğü Adana Özel Çukurova Bilfen İlköğretim Okulundan Hatice Nur Eken, Gaziantep Şehitkamil Özel Gaziantep Koleji Vakfı İlköğretim Okulundan Merve Özzorlu, Bursa Mudanya Özel Emine Örnek İlköğretim Okulundan Cansu Yavaşcaoğlu, İstanbul Kadıköy Özel Atacan İlköğretim Okulundan Nur Sena Çağatay 498.500 puanla paylaştı.

Adaylar, sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) ''http://www.meb.gov.tr'', ve ''http://e-Okul.meb.gov.tr'' adreslerinden öğrenebilecek.
http://www.sbsdestek.com/2009-sbs-sonuclari-aciklandi-tiklayin
9
Genel / Şehir İsimlerinin Anlamları Nereden Geliyor?
« Son İleti Gönderen: intibah Temmuz 10, 2009, 05:43:45 ÖÖ »
Türkiyemizin şehirlerinin adları nereden geliyor, hiç düşündünüz mü? Kimisi tarihi bir olay sonucunda, kimisi coğrafi yapısından dolayı, kimisi doğal ve tarihi zenginliklerinden dolayı, kimisi de bilinmeyen bir sebepten dolayı farklı adlar almıştır. Kimisinin adı halk arasında söylene söylene zamanla değişikliğe uğramış, kimisinin adı ise tamamen değişmiştir. Ancak hepsinin adının bir hikayesi, bir konuluş sebebi var. Bunları il il sıralayarak açıklayalım…

Van
Van’ı Asur kraliçesi Semiramis kurdu. Bundan dolayı şehre “Şahmirankent” adı verildi. Daha sonra Persler döneminde buraya Van adında bir vali geldi ve şehri bayındır hale getirdiğinden şehre onun adı verildi.

Uşak
Çocuk veya genç adının halk dilinden söylenişidir. Bazı rivayetlere göre ise uşak (ayınla söylenişi) kelimesinin aşık kelimesinden geldiği söylenmiştir.

Urfa
Eski adı “Orhoe veya Orhai”dir. Dah sonra Araplar tarafından “R”ya çevrilmiştir. Bir diğer rivayete göre ise Kürtçeden gelmekte olup R yani güneş demektir. Şehir Babil hükümdarı Ramis-Nemrut tarafından kuruldu.

Tekirdağ
Adını, kıyı boyunca uzanan Tekirdağlarından almıştır.

Tokat

Eski adı “Komana Pontika”idi. Tokat adının Pontika adının halk arasından değişmiş şeklidir.

Trabzon

“Trapezus” sözcüğünden gelir. Anlamı dörtköşe’dir.

Tunceli

Burada bazı maden yataklarının bulunmasından dolayı şehre Tunceli adı verilmiştir. Yani tunçülkesi demektir.

Sakarya

Adını sınırları içinden geçen Sakarya nehrinden alır

Samsun

Eski adı “Amisos”dur. Samsun ismi bu kelimenin halk arasından değiştirilmesidir.

Sivas

Adının nereden geldiği konusunda her hangi bir kayda rastlanmamıştır.

Siirt

Siirt adının Keldani aslından geldiği ve şehir anlamına geldiği söylenir. Diğer bir ravayete göre ise Sert kelimesinin bozulmuş şeklidir.

Rize

Kafkas kökenli bir kelime olduğu sanılmaktadır.

Ordu

Eski adı “Kotyora”dır. Halk tarafından bu isim değişikliğe uğramıştır.

Niğde

İlkçağda bölgede Nagdoslular adlı bir kavim yaşadığından bu şehre isimlerini vermişler. Arap kaynakları şehre “Nekide veya Nikde” demişlerdir. Halk ise şehre Niğde adını vermiştir.

Nevşehir

Onsekizinci yüzyıla kadar şehir bir köydü ve adı “Muşkara” idi. Daha sonra Nevşehirli Damat İbrahim Paşa köyünü geliştirdi ve yeni şehir anlamında Nevşehir adını verdi.

Malatya

Hititler döneminde buranın adı “Meliddu”dur. Halk tarafından Malatya olarak değişmiştir.

Manisa

Yunanca Magnesya’dan gelmiştir. Türkler burayı alınca Manisa olarak şehrin ismini değiştirdiler.

Mardin

Mardin adı Süryanice’de Marde’den geldiği rivayet edilir. Romalılar “Maride” Araplar ise “Mardin” adını vermişlerdir. Diğer bir rivayet göre ise kürtçedeki Mer-din yani erkek, yiğit –görmek kelimesinden geldiği söylenmiştir.

Muğla

Eski adı “Mobolla”‘dır. Türkler buraya daha sonra Muğla demişlerdir.

Muş

Bir rivayete göre süryanice’deki suyu bol anlamına glene Muşa’dan diğer bir rivayete göre ise Şehrin kurucusu “Muşet’den gelmiştir

Karaman

İlk ismi Laranda’dır. Selçuklu ve Osmanlılarda ki ismi Larende idi. Karamanoğullarının başkenti olduğundan buraya daha sonra Karaman adı verildi.

Kahramanmaraş

Asıl adı Markasi’dir. Halk dilinde Maraş olarak değişmiştir. Kurtuluş savaşında Fransızlara karşı şehirlerini kahramanca savunduklarından meclis tarafından ll Şubat 1922′de kahraman ünvanı verildi.

Kars

MÖ: 130-127 yılında buraya yerleşen Karsak oymağından dolayı şehre kars adı verilmiştir. Kars kelimesinin anlamı ise deve ya da koyun yününden yapılan elbise veya şal kuşağı anlamına gelir.

Kastamonu

Şehrin eski adı “Tumana”dır. Buraya daha sonra Gas-Gas isimli bir kavim yerleşti. İşte Kastamonu Gas ve Tuman’ın birleşmesinden meydana gelmiştir.

Kayseri

Romalılar Mazaka adlı şehri alınca buraya Kaysarea adını verdiler. Yani İmparator şehri anlamına gelir. Daha sonra Kayseri olarak halk arasında yayıldı

Kırşehir

Kır ve Şehir kelimesinin birleşmesinden oluşmuştur.

Kocaeli

Orhan gazi döneminde bu bölgeyi feth eden Akçakoca isimli komutandan dolayı buraya Kocaeli denildi.

Konya

İsa’dan önce 47-50 ve 53 yıllarında Hıristiyan azizlerinden St. Paul burayı ziyaret etti ve şehir önemli bir dinsel merkez olarak gelişti. Bu nedenle Hıristiyanlar ona, “İsa’nın tasviri” anlamına gelen “ikonyum” adını verdiler. Abbasiler burayı alınca “Kuniye’ye” çevirdiler. Türkler bu ismi Konya olarak değiştirdi.

Kütahya

Frigler buraya “Katyasiyum veya Katiation” adını vermişlerdir. Daha sonra yöre halkı buraya Kütahya demiştir.

İstanbul

MÖ. 658 yılında Megara kralı Byzas tarafından kurulduğundan bu şehre kurucusundan dolayı Bizantion adı verilmiştir.

Roma imparatoro Marcus Avrelius döneminde imparatorun manevi babasının adıyla “Antion” olarak anıldı.
Bizans İmparatoru Konstantin bu şehri yeniden kurunca buraya kendi adını verdi. Şehre “Konstantin veya Konstanpolis” adı verildi. Araplar “Kostantiniye, Romalılar Konstantinopolis” demişlerdir. Daha sonra bu ismin kısaltılmış şekli olan “Stin-polis” deyimi kullanıldı. İşte İstanbul bu “Stin-Polis” şehrinden türetildi.
Türkler burayı alınca Müslüman şehir anlamında “İslambol” adını verdiler. Fakat daha sonra İstanbul olarak değiştirildi.

İzmir

Şehrin asıl adı “Smyrna”dır. İzmir kelimesi smyrna’nın halk arasındaki kullanış şeklidir. Homeros destanlarında bu kent ismini Kıbrıs Kralı Kinyras’ın kızı Smyra’dan alır ve tanrıça Artemis İzmirli’dir. Kimi kaynaklara göre de, İzmir şehrini ilk kuran Hititler değil, Amazonlar’dır. (Hititler de buraya Navlühun adını vermişlerdir.

Gaziantep

Şehrin eski adı Ayıntab’dır. Kelime anlamı, pınarın gözü demektir. Halk bunu Antep olarak değiştirmiştir. Halk Kurtuluş savaşında Fransızlara karşı başarılı bir savaş verince 6 Şubat 1921′de çıkartılan bir yasayla Gazi ünvanı verildi.

Gümüşhane

Burada daha önceleri gümüş madenleri olduğundan, bu şehre Gümüşhane denilmiştir.

Edirne

Romalılar döneminde imparator Hadrianus tarafından kurulduğu için şehir “Hadrianopolis” dını alır. Hadrianus’un şehri anlamına gelen bu sözcük, sonradan değşimlere uğrayarak Edirne halini aldı.

Elazığ

1834 yılında Mezra denilen yerde kuruldu.1862 yılında buraya o sıradaki padişah Abdülaziz’in onuruna “Mamuretülaziz” adı verildi. Bu ismi uzun bulan halk onu Elaziz olarak kısalttı. 1937 yılında Elazığ’a çevrildi.

Elazığ

Erzincan ovasından adını alır. Ezirgan diye halk tarafından söylenir. Buranın eski adı Eriza’dır.

Erzurum

Ardı Rum kelimesinden gelir. Yani Rum toprağı demektir. Diğer bir rivayete göre de Selçuklular buraya Erzen-Rum demişlerdir. Erzen darı demektir. Şehir o zamanlar bir tahıl ambarı olarak kullanılmıştır.

Eskişehir

Eski adı Doylaion’dur. 1080 yılında Türkler burayı ele geçirdi. 1175 yılında burasını Bizans geri aldı. Kılıçarslan bu şehri daha sonra geri alınca, ona “Bizim eski Şehrimiz” anlamına gelen Eski Şehir adını verdi.

Diyarbakır

Bakır ülkesi anlamına gelmektedir. Bu ismin kaynağı Diyar-ı Bekir’dir. Bekir’in memleketi anlamına gelir. Bunun nedeni de Bekir b. Va’il adlı Arap göçebe boyunun buraya yrleşmiş olmasından kaynaklanır. Diyarbakır’ın eski adı Amid veya Amed’dir. Gelen veya bizim anlamına gelir. Dede Korkut kitabında Amid’e Hamid de denilmiştir.

Denizli

Deniz-ili kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. İl eski Türkçe’de ülke, memleket anlamına gelir. Yani deniz memleketi denilir.Bir diğer rivayete göre de kelimenin aslı domuz-ili’dir. Bu da bölgede domuz çokluğundan kaynaklanmaktadır.

Çanakkale

Marmara ve Ege denizlerini birleştiren Boğaz’daki şehir ve kasabaların en büyüğü ve il merkezidir. Boğazın doğu kıyısında ve en dar yerinde kurulmuştur. Burada denizini şekli tıpkı bir çanağı andırır. Bugünkü ismini buradan alır.

Çankırı

İlkçağda “Gangra” kalesinin eteğinde kuruldu. İsmini Gangra kalesinden alan Çankırı’ya yakın zamana kadar Çangırı ve Çenğiri deniliyordu.

Çorum

Rivayete göre Çoğurum kelimesinden türetilmiştir. Bu da bölgede zamanında Rumların çoğunluğu oluşturmasından kaynaklanmaktadır.

Bursa

Eski çağlardaki Bitinya bölgesinin başkentidir. Buraya kurucusu Bitinya kralı Prusias’ın adı verildi. (MÖ: ll.yüzyıl)

Burdur

Eski adı Askaniya’dır. İsmini yanında kurulmuş olduğu Burdur gölünden alır.

Bolu

Önceleri Bithynion Romalılar döneminde ise Claudiopolis adı verildi. Türkler burayı alınca Claudiopolis sözcüğünü kısaltıp sadece polis dediler. Daha sonra bu da halk dilinde değişerek Bolu oldu.

Bitlis

Kimi tarihçilere göre, “Bageş” ya da “Pagiş” sözcüklerinden türemiştir. Kimilerine göre de Büyük İskender’in komutanı “Lis” ya da “Badlis” burada bir kale kurmuş. Bitlis sözcüğü bu komutanın isminden kaynaklanıyormuş.

Bingöl

Buradaki bir çok göllerden dolayı bu isim kendisine verildi.

Bilecik

Bizanslılar döneminde burada Bilekoma adlı bir kale vardı. Osman bey burayı alınca bu adı Bilecik olarak adını verdi.

Bayburt

Eldeki kaynaklara göre kasabanın ortaçağdaki adı “Paypert” ya da “Pepert” idi. Bayburt adı buradan gelmektedir.

Balıkesir

Şehrin adının eski hisar anlamına gelen Paleokastio’dan türediği sanılmaktadır. Halk arasında dolaşan bir söylentiye göre de balı çok anlamına gelir. Çünkü Kesir Arapça’da çok anlamına gelmektedir.

Ağrı

İsmi sınırları içindeki “Ararat” dağından alır. Çok eski çağlarda yeryüzü korkunç bir su baskınınına uğradı.(Nuh Tufanı) Nuh peygamber bütün canılardan bir çifti alarak bir gemiye bindirdi. Gemi Cudi (İslam kaynaklarına göre) (Hristiyan kaynaklarına göre de Ararat – Ağrı) dağına kondu. Ararat, önce aran sonra da Ağrı adını aldı.

Aksaray

Selçuklu Sultanı İzzettin Kılıçarslan, şehirde cami, medrese, kümbetler ve büyük ve beyaz bir saray yaptırdı. Şelir “Aksaray” adını işte bu beyaz saraydan aldı.

Amasya

Amasya şehrini tarihçi Strabon’a göre Amazon karalı Amasis kurdu ve ona Amasis kenti anlamına gelen “Amasesia” ismini verdi.

Aydın

İlk olarak Argoslar tarafından kuruldu. Anadolu beylerinden Aydınoğlu Mehmet bey’den aldı. Aydın, Mehmet beyin babasının ismidir.

Artvin

İskitler tarafından kuruldu. Artvin sözü iskitçe’dir.

Antalya

MÖ ll.ci yüzyılda Bergama karalı Attalos ll tarafından kuruldu. Şehir önceleri ismini kurucusundan aldı ve Attaleia adıyla anıldı. Daha sonra bu isim Adalia, Antalia ve en son Antalya şekline dönüştü.

Ankara

İslam kaynaklarında Ankara’nın adı Enguru olarak geçer. Kimilerine göre Ankara sözü Farsça “Üzüm” anlamına gelen Engür’den, ya da Yunanca’da Koruk anlamına gelen”Aguirada’dan türemiştir.
Bazılarına Hint-Avrupa dillerindeki “Eğmek” anlamına gelen Ank ya da Sankskritçe de; “Kıvrıntı”,, anlamına gelen ankaba’dan veya Latince’den çengel anlamına gelen uncus’dan türediği ileri sürülmektedir. Frig dilinde Ank “engebeli, karışık arazi anlamına gelir.” Şehrin diğer isimleri; Ankyra, Ankura, Ankuria, Angur, Engürlü, Engürüye, Angare, Angera, Ancora, Ancora ve son olarak Ankara şeklini almıştır.

Antakya

MÖ 300 yıllarında Makedonya Kralı Seleukoz bu yörede Antakya’yı kurdu ve şehre babasının ismi olan Antiokhia adını verdi. Zamanla büyüyen kent, başkent halini aldı.

Afyonkarahisar

Afyon türkülerinde sık sık “Hisar” sözcüğü geçer. “Hisarın bedenleri çevirin gidenleri” Bu hisar sözcüğünün Afyon türkülerinde sık sık yinelenmesi nedensiz değildir. Eski adı Akroenos olan şehri Selçuklular uzun süren bir kuşatmadan sonra ele geçirdiler. “Hisar” kuşatma anlamına gelir. Acılarla elde edilen yere “Karahisar” dediler ve orada, kara taşlardan bir kale kurdular. Onaltıncı yüzyılda bölgede afyon yetiştirlmeye başlayınca, Karahisar’ın başına bir de Afyon eklendi ve şehir “Afyonkarahisar” adını aldı.

www.turkiyebilgi.com
10
Çeviri İlanları / Almanca_Türkçe Tercüme Yapılır
« Son İleti Gönderen: selindegirmenci Temmuz 09, 2009, 05:17:15 ÖS »
Avusturya Lisesi ve İst. Üni. Alman Dili ve Edebiyatı mezunundan Almanca-Türkçe tercume uygun fiyata, zamanında ve çok güzel bir şekilde yapılır. 
Sayfa: [1] 2 3 ... 10